Projektorienteret forløb 2

2027/2028

Forudsætninger for deltagelse i modulet

Det er en forudsætning, at første semester er bestået.
Derudover er tilmelding til Projektorienteret forløb 1 også en forudsætning.

Modulets indhold, forløb og pædagogik

Modulets læringsmål bygger videre POF 1. Modulet består, som POF 1, af et praktikophold i en institution, organisation eller virksomhed i udlandet eller i Danmark, hvor den studerende har arbejdsopgaver, der er relevante for uddannelsen. Det projektorienterede forløb skal have en varighed på mindst 640 timer fordelt over POF 1 og 2 (svarende til 37 timer om ugen).

Den studerendes projektorienterede forløb, herunder arbejdsopgaverne i både POF 1 og POF 2, skal på forhånd godkendes af studienævnet. Afslutningsvis afleverer den studerende en skriftlig rapport, der eksamineres i en mundtlig eksamen.

Projektorienteret forløb giver viden, færdigheder og kompetence til specialemodulet på 4. semester

Mål

Målet for projektorienteret forløb 2  er at bygge videre på POF 1 og give den studerende mulighed for at udfolde  sine kompetencer i forhold til socialt arbejdes praksis i institutionelle omgivelser.

Læringsmål

Viden

  • Har viden om teorier og metoder tilegnet på studiet, som er relevante for opgaveløsninger som Kandidat i Socialt Arbejde i en organisation eller virksomhed
  • Har viden om hvordan PBL kan anvendes som redskab i løsning af opgaver i det Projektorienterede forløb

Færdigheder

  • Kan analysere konkrete problemstillinger i det sociale arbejde i en institutionel kontekst med baggrund i en teoretisk referenceramme
  • Kan identificere og analysere konsekvenser ved at anvende en bestemt teoretisk referenceramme som analysegrundlag på en konkret social institutions/ organisations problemstillinger
  • Kan analysere konkrete former for socialt arbejde ud fra en PBL-orientering på et udfoldet niveau.

Kompetencer

  • Kan anvende og begrunde relevante fagelementer i det socialt arbejde og institutionelle problemstillinger i relation til socialt arbejde i en social institution/organisation
  • Kan formidle resultater skriftligt og mundtligt til anvendelse i praksis
  • Kan analysere og reflektere over egen læreproces i projektorienteret forløb skriftligt og mundtligt

Undervisningsform

Der afholdes i forbindelse med POF 2  to peer-learning seminarer. Begge seminarer centreres om peer-learning, hvor studerende både giver og modtager konstruktiv feedback til og fra medstuderende. Alle  seminarier understøttes af undervisere, Der afholdes separate seminarer online for studerende som er i projektorienteret forløb i udlandet.

Omfang og forventet arbejdsindsats

Projektorienteret forløb i virksomheden/organisationen kan gennemføres på fuld tid eller deltid. Det betyder, at de 640 timer kan strækkes over et længere forløb, så længe der i aftalen med virksomheden/organisationen gives plads til, at den studerende får tid til at deltage i og forberede undervisning (indkald og eksamensforløb).

Eksamen

Prøver

Prøvens navnProjektorienteret forløb 2
Prøveform
Mundtlig pba. projekt
ECTS15
Tilladte hjælpemidler
Alle skriftlige og alle elektroniske hjælpemidler
Skriftlige og elektroniske hjælpemidler, hvis omfang og karakter fastsættes af studienævnet. Nærmere specifikationer fremgår af gældende semesterbeskrivelser
Bedømmelsesform7-trins-skala
CensurIntern prøve
VurderingskriterierVurderingskriterierne er angivet i Universitetets eksamensordning

Fakta om modulet

Engelsk titelProject-oriented Course 2
ModulkodeKASOA202725
ModultypeProjekt
Varighed1 semester
SemesterEfterår og Forår
ECTS15
UndervisningssprogDansk
UndervisningsstedCampus Aalborg
Modulansvarlig

Organisation

UddannelsesejerCand.soc. i socialt arbejde
StudienævnStudienævn for Socialt Arbejde
InstitutInstitut for Samfund og Politik
FakultetDet Humanistiske og Samfundsvidenskabelige Fakultet