Forudsætninger for deltagelse i modulet
Det forudsættes, at modulerne 'Socialt Arbejdes Felt' og
'Det Sociale Arbejdes Aktører og Organisationer' er
bestået.
Modulets indhold, forløb og pædagogik
Indhold
Hver undervisningsgang er struktureret omkring fire
kerneelementer:
- Det metodiske håndværk iht. det givne tema
- Forandringsperspektiv
- Etiske overvejelser og dilemmaer
- Øvelse med henblik på problembaseret læring.
Omdrejningspunktet for de seks lektioner er:
- Introduktion; Om at studere forandringer kvalitativt og gennem
tid i det sociale arbejde, på borger, professionelt og
samfundsniveau. Herunder om forståelser af forandring, udvikling og
kausalitet, samt om tilgange til forløbsstudier.
- Studiet af forandringer gennem interview; Om interviewet som
kilde til indsigt i fortid, nutid og fremtid, herunder biografisk
og narrativ interviewmetode.
- Studiet af forandringer gennem observation; Om etnografisk
observation, observation af naturligt forekommende samtaler og
forskellige tilgange til at observere forandring.
- Studiet af forandringer gennem visuelle metoder; Om brug af
fotos, tegninger og videomateriale og visuelle metoders potentiale
ift. at studere forandring over tid.
- Forskerens aktive rolle i forandringsprocesser; Om dialogisk
viden udveksling, forskningsbaserede interventioner og
aktionsforskningsperspektiver.
- Design af forandringsstudier; Opsamling og omsætning af
kvalitative metoder iht. forskningsspørgsmål og
forandringsperspektiv.
Mellem hver undervisningsgang får de studerende en øvelsesopgave
hvor de skal afprøve næste undervisningsgangs metode.
Mål
Formålet med valgfaget er at klæde den studerende på til
systematisk og kritisk at kunne designe, gennemføre og analysere en
undersøgelse med fokus på forandringer i borgeres liv, såvel som i
det sociale arbejdes vilkår og praksis. Dette sker gennem en
specialiseret indførelse i kvalitative metoder centreret omkring
forløbsperspektivet, der åbner op for at analysere i en
helhedsorienteret optik. Metode-valgfaget er tilrettelagt ud fra et
’learning by doing’-perspektiv for herigennem at træne de
studerende i det metodiske blik gennem diskussioner af udførelsen.
De studerende vil endvidere under hver lektion blive udfordret til
forsknings-etiske refleksioner og diskussioner i henhold til det
givne tema.
I overensstemmelse med dette overordnede formål skal den
studerende lære at frembringe en afgrænset problemstilling,
foretage relevante videnskabsteoretiske, metodologiske og metodiske
valg samt analysere egenproduceret empiri.
Læringsmål
Viden
- Teoretiske perspektiver på forandring i socialt arbejde,
herunder forståelser af forandring, udvikling og kausalitet.
- Forskellige metodiske indgange til empiriske undersøgelser af
forandring og udvikling.
- Perspektiver på forskerens rolle i undersøgelses- og
forandringsprocesser.
- Har viden om problemorienterede elementer i PBL på et avanceret
niveau (Link til
PBL)
Færdigheder
- At arbejde empirisk og problemorienteret, samt på et
videnskabeligt grundlag at identificere problemstillinger relateret
til udvikling og forandring i/gennem socialt arbejde.
- At reflektere over, identificere og argumentere for relevante
videnskabelige undersøgelsesmetoder til studiet af konkrete
problemstillinger i socialt arbejde.
- At reflektere over og tilrettelægge egen rolle som forsker iht.
den konkrete problemstilling, målsætning og forandringsfokus
knyttet til en given undersøgelsesopgave.
- Kan analysere konkrete former for socialt arbejde ud fra en PBL
orientering på et udfoldet niveau
Kompetencer
- At designe og tilrettelægge empiriske undersøgelser af
forandringer i socialt arbejde.
- At gennemføre kvalitative studier af forandring.
- At designe og gennemføre undersøgelser med afsæt i situeret
etisk refleksion.
- Kan reflektere over egen læring og faglige udvikling på et
avanceret niveau (Link til
Portfolio)
Undervisningsform
Undervisningsformen består i teori- og forskningsbaserede
forelæsninger og diskussioner med inddragelse af problemorienterede
cases og studerendes praksis- og øvelseserfaringer.
Eksamen
Prøver
Prøvens navn | Forløbsstudier. Kvalitative metoder til studiet af forandringer
i socialt arbejde |
Prøveform | Skriftlig |
ECTS | 10 |
Bedømmelsesform | 7-trins-skala |
Censur | Intern prøve |
Vurderingskriterier | Vurderingskriterierne er angivet i Universitetets
eksamensordning |